تهران گردی

رستوران

تو زندگی های امروزی ما خیلی پیش میاد که دلت یک سفر می خواد یک رفتن و آرامش ولی شرایط بهت این اجازه رو نمی ده. یه وقتایی مرخصی نداری، سرت شلوغه یا گاهی تو تابستون به خصوص هوا اینقدر بده که فکر سفر کردن و نشستن تو ماشین و اتوبوس باعث می شه عطای مسافرت رو به لقاش ببخشی. تو این روزاس که اگه شهری رو که توش زندگی می کنی خوب بشناسی و جاهای دیدنیش رو بلد باشی می تونی بدون اینکه خیلی به دردسر بیفتی برای خودت یه روز خوب رو بسازی که وسط روزهای درگیری و شلوغی هم تو برنامت بگنجه.

یکی از پیشنهاد های من برای این جور روز ها تو تهران اینه که سری به حوالی خیابون سی تیر بزنم. این خیابون که به محله ادیان هم معروفه از خیابون های قدیمه تهران و از زمان مشروطه وجود داشته. خوبیه دیگش هم اینه که دسترسی راحتی داره. می تونی هرجایی که هستی خودت رو با یه تاکسی یا مترو به میدون امام خمینی برسونی و از اونجا هم تا سی تیر فاصله ای نیست. به اونجا که برسی چندتا انتخاب داری. بسته به اینکه تا حالا چقدر تهران گردی کردی و به کجاها سر زدی و تو موزه گردی چقد واردی می تونی برنامت رو اونجا انتخاب کنی. اگه اولین بارته که اون ورا می ری بهترین پیشنهاد برات اینه که بدون معطلی وارد موزه ملی بشی و اونجا رو ببینی که تقریبا بزرگترین گنجینه آثار ایران از دوران پیش از تاریخ تا پهلوی دوم رو داره. خوبه اینجا به این موضوع اشاره بکنم که کمتر از یک ساله که مدیریت این مجموعه تغییر کرده و ساختمون دوران اسلامی (بعد از ساسانیان) و طبقه دوم ساختون اصلی بعد از حدود ده سال بازگشایی شده. پس حتی اگه اون طرفها زیاد می رفتی و چند وقتیه نرفتید بازدید از ساختمون دوم رو از دست ندین. خوبه بدونید که ساختمون موزه ایران باستان یا موزه ملی ایران به دستور رضاشاه و با طراحی آندره گدار معمار فرانسوی با الهام از طاق کسری در تیسفون به عنوان یکی از نشانه های فرهنگ ایرانی ساخته شد و در سال ۱۳۱۶ افتتاح گردید و به دستور رضا شاه تمام آثار باستانی از نقاط مختلف به این موزه فرستاده شد. با گسترش کاوش ها آثار بیشتری برای نگهداری در موزه فراهم شد و ساختمون کناری موزه هم به موزه اضافه شد و به عنوان موزه اسلامی شناخته شد.

بازدید موزه ملی رو که تموم کنیم می تونیم از سمت راست وارد محوطه باغ ملی بشیم و سردر باغ ملی، ساختمون وزارت خارجه و موزه و کتاب خونه ملک رو ببینیم. این بازدید زیاد طول نمی کشه اما حیف که از دستش بدیم. موزه ملک بیشتر به آثار خط و نقاشی اختصاص داره و نمونه های منحصر به فردی رو توی خودش جای داده.

اگه همه این جا هارو دیدید و باز هم زمان داشتید و یا بار دومتون بود که اون ورا می رفتین باز هم جای نگرانی نیست کافیه برگردید به خیابون امام خمینی و تا خیابون شیخ هادی برید می تونید یکی از موزه های دیدنی دیگه تهران موزه خانه مقدم رو که شاید زیاد هم معروف نباشه ببینید. پیشینه تاریخی «خانه موزه مقدم» به یکی از درباریان دوره قاجار به نام «محمدتقی‌خان احتساب الملک» برمی‌گردد. احتساب الملک دو پسر به نام‌های حسن و محسن داشت که برای ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت‌های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. برادر کوچکتر، محسن نیز پس از پایان تحصیلات در رشته‌های نقاشی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی در سال ۱۳۱۵ خورشیدی به کشور برگشت و همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری، یعنی محل کنونی موزه مقدم ساکن شد.

آن‌ها در کنار فعالیت‌های علمی به گردآوری آثار و اشیای تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع‌آوری‌شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و … را با الهام از فضاهای سنتی و تاریخی به‌نحوی چشمگیر و با نظم و ترتیب خاصی در نقاط مختلف این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر را مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و … در خانه پدری نگهداری کرد.

در سال ۱۳۵۱ خورشیدی زنده‌یاد مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران با توجه به علاقه‌اش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را همراه آثار نفیس گردآوری‌شده در آن وقف دانشگاه تهران کرد. استاد محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ خورشیدی درگذشت و پس از مرگ همسرش در سال ۱۳۶۹ تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت و سرانجام پس از چند سال انجام عملیات مرمت، در مردادماه سال ۱۳۸۸ این خانه روی بازدیدکنندگان گشوده شد. گشتن توی این خونه با معماری خاصش و سر کشیدن از حیاط بیرونی به اندرونی و بازدید اتاق ها می تونه یکی از سرگرم کننده ترین قسمت های بازدید این روز شما باشه.

پیشنهاد بعدی اینه که باز خیابون سی تیر رو بیاید به سمت خیابون جمهوری و بعد از موزه آبگینه برای نهار سری به کافه رستوران گل رضاییه بزنید، یادتون باشه که بهتره برای نهار حتما از قبل جا رزرو کنید. کافه رضائیه در سال ۱۳۱۰ شروع به فعالیت کرده، کافه ای که محیطی قدیمی، دنج و آروم و پر از عکس های بازیگران و خوانندگان قدیمی و وسایل نوستالژیک داره. کافه رضائیه از قدیمی ترین کافه های تهران هست که شخصیت های بزرگی همچون صادق هدایت، فروغ فرخزاد و … روزگار خودشون رو توی این محل می گذروندن پس دیدن اونا و بودن توی فضاش کمتر از دیدن موزه ها نیست. شاید از خوندن این مطلب خیلی خسته نشده باشید اما مطئنم اگه واقعا این بازدید رو انجام داده باشید الان دیگه حسابی خسته هستید. برای همین قسمت اول تهران گردی توی این محله رو همین جا می بندیم تا پیشنهادهای بعدی بمونه برای یک روز دیگه با یه انرژی بیشتر.

منبع : سرمه دائمی رشیدی

تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی
تهران گردی

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *