چه مقدار از عضلات ما را آب تشکیل داده است؟

آب نوشیدنی

اگر همین امروز می خواهید شروع به ورزش کردن کنید و در حال فراهم آوردن ملزومات آن هستید،

قطعا بطری آب در کنار کفش ورزشی و لباس و .. جزئی از لیست شما خواهد بود. اما چرا؟

حدود ۲/۳ بدن ما از آب تشکیل شده است مثلا اگر شما یک فرد با وزن متوسط ۷۵ کیلوگرم باشید، بدنتان حاوی ۵۰-۴۰ لیتر آب است. اگر بخواهیم کمی ریز تر شویم، %۸۳ خــون، %۷۵ عـضـلات، %۷۴ مــغز، %۲۲ استخوانها و %۲۵ چربیهای بدن از آب تشکیل شده است.

میدانیم که بدن هنگام ورزش مقدار زیادی آب از دست می دهد، نوشیدن آب قبل و بعد و همچنین در طول ورزش برای بدن ضروری است، فرقی نمی کند که به صورت حرفه ای ورزش کنید و یا صرفا برای حفظ سلامتی، چرا که آب دمای بدن را در طول ورزش تنظیم می کند و باعث روان شدن مفاصل ما هنگام انجام تمرینات می شود.

همچنین آب با انتقال مواد مغذی به قسمت های مختلف بدن باعث افزایش انرژی ما هنگام ورزش می شود.

اگر آب کافی به بدن ما نرسد دچار خستگی، گرفتگی عضلات، سرگیجه و مشکلات جدی تری در حین ورزش می شویم.

از همه این ها مهمتر، اگر در حین ورزش بدن دچار کم آبی شود به جای عضله سازی، بدن شروع به تخریب عضلات درگیر در حین انجام تمرین می کند.

آب از دست رفته باید به صورت مداوم در بدن جایگزین شود. به طور متوسط بدن ۲۵۰ میلی لیتر آب رو تنها با نفس کشیدن از دست می دهد. حال بماند که چه مقدار زیادی آب از طریق ورزش و سایر فعالیت های بدنی از بدن دفع می شود. نرسیدن آب کافی به بدن باعث کاهش عملکرد اعضای بدن می شود، پس با خوردن آب کافی در طول روز می توانید مطمئن شوید که بدن شما سالم باقی می ماند. بهترین راه برای تامین آب مورد نیاز بدن نوشیدن خود آب است.

حتی اگر خیلی عرق نکنیم  به این معنی نیست که بدن ما آب از دست نمی دهد، پس قبل از ورزش آب بنوشیم.

نوشیدن حداقل یک لیوان آب بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب هم می تواند آب مورد نیاز بدن ما را در صبح تامین کند. اضافه کردن چند قطره لیموترش هم طعم خوبی به آب می دهد و هم به تخلیه کامل روده کمک می کند که برای راحت تر ورزش کردن شما لازم است.

برای خواندن مطالب مرتبط و مقاله های بیشتر، از مجله زیبایی روبان دیدن کنید.

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *