ورزش کنید تا اعتماد به نفستون بالا بره!

اعتماد بنفس

تحقیقی در آمریکا بر روی بیش از صد نفر از زنان سالمند انجام گرفت نشان داد که انجام تمرینات ورزشی می‌تواند اضطراب، تنش و عصبانیت را کاهش داده و عزت‌نفس را افزایش دهد. در این آزمایش شرکت کنندگان به طریق کاملاً تصادفی در گروه آزمون و گروه شاهد قرار گرفتند

 ورزش در انسان اعتماد به نفس بوجود آورده و او را برای توجه به خود و انجام مسوولیت های گوناگون اجتماعی، خانوادگی، شخصی ونیز پرورش کودکان، بانشاط و سرزنده تر می سازد.

جامعه باتحرک و سرزنده شادابی بیشتری برای خلاقیت، تولید و کار دارد و امید به زندگی که از شاخصه های توسعه جوامع می باشد افزایش پیدا می کند.

 با ایجاد تاسب اندام شما میتوانید به اعتماد به نفس دست پیدا کنید.

ورزش از نظر روانی نیز فواید متعددی دارد که پاره ای از آن ها عبارت است از :

–  برقراری تعادل روانی و عاطفی از طریق کنترل هیجان ها و استرس ( البته فعالیت های رقابتی اثر چندانی در این زمینه نداشته و حتی هیجان و استرس را افزایش می دهد .)

–  تامین بهداشت روانی : پیشگیری از برخی عوارض روانی مانند افسردگی و بیماری های روانی از طریق جلوگیری از انزوا و تنهایی و جمعی ورزش نمودن .

–  کمک به درمان برخی عوارض روانی .

–  کمک به توسعه ی مهارت های روانی از قبیل آدم سازی و هدفمندی .

–  افزایش توانایی برخورد با مشکلات و استرس های روزمره از طریق دوری از عوامل استرس زا.

–  افزایش نشاط ، شادابی و لذت بردن از زندگی .

–  افزایش اعتماد به نفس و خود پنداری مثبت .

–  توسعه ی خصوصیات شخصیتی مثبت از قبیل جوانمردی و شهامت .

–  یادگیری مهارت های ورزشی و لذت بردن از آن ها .

 عدم اعتماد به نفس را می‌توان به وسیله شرکت در فعالیت‌های ورزشی گروهی یا فردی کاهش داد.

 ورزش مناسب سبب می‌شود که نوجوان در برابر مشکلات زندگی صبر و تحمل بیشتری داشته باشد. اگر نوجوان به طور منظم به تمرینات بدنی بپردازد و به ورزش کردن عادت کند، در میانسالی گرفتار بسیاری از بیماری‌ها از جمله دردهای ناشی از ضعف عضلانی، پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی و عروقی نخواهد شد. شرکت در ورزش‌های فردی و گروهی در دوران بلوغ بر تندرستی جسمی و روانی و حل مشکلات رفتاری فرد، تأثیر بسزایی دارد

 برای افزایش اعتماد به نفس خود جنبه های جسمانی وبدنی خود توجه کنید به طور مرتب در فعالیتهای بدنی شرکت نمایید ومهارتهای بدنی خود را افزایش دهید به یاد داشته باشید که رخوت وتنبلی بدنی ،سستی وکاهش توانایی های ذهنی را به همرا ه خواهد داشت.

پرداختن به ورزش می تواند آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان را افزایش دهد. کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد و به آنها می آموزد که چگونه محرک های آنی را در خود کنترل کنند که این توانایی نه تنها در ورزش که در مناسبات اجتماعی نیز مفید خواهد و به یافتن دوستان تازه کمک می کند.با ورزش از استرس رهایی می یابید و سالم تر و شادتر خواهید بود. و اعتماد به نفس ما بالا میرود

 بدنسازی آغاز اعتماد به نفس:

 ورزش با وزنه می تواند شادابی و نشاط را در زندگی شما به ارمغان بیاورد.

هدف اصلی یک برنامه ورزشی همراه با وزنه، در درجه اول سلامت نگه داشتن بدن است. سلامت فقط به معنای فقدان بیماری یا کسالت نیست بلکه سلامت شامل داشتن احساس خوب نسبت به وضعیت بدن، اعتماد به نفس برای شرکت در فعالیتهای مختلف اجتماعی و طرز تفکر کلی او درباره زندگی نیز میشود.

برای عده بسیاری، داشتن اندامی برازنده و قوی، بخش مهمی از احساس اعتماد به نفس و رضایت از خود را تامین میکند. انجام ورزشهای استقامت و بدن سازی میتواند با افزایش قدرت، هماهنگی و حجم ماهیچه ها و رسیدن به استقامت بالای بدنی، میتواند روش مناسبی برای رسیدن به این حس مطلوب باشد.

این تمرینها از میزان حجم نامطلوب بدن بکاهد، مانع پوکی استخوان شود و از جراحات ناشی از ضعف عضلات بکاهد.

آیا بدن سازی با وزنه برای شما مناسب است؟
میزان عضلانی بودن بدن تا حدی که جذاب به نظر برسد، بسته به نظر اشخاص مختلف و همچنین بسته به جنس افراد متفاوت است. بیشتر مردان علاقمند به داشتن عضلات درشت و برآمده هستند درحالی که زنان بیشتر به هماهنگی و تناسب عضلات توجه نشان میدهند.

با وجود اینکه بدن سازی دارای مزایای فراوانی است، اما مهمترین نکته این است که این ورزش چگونه بر شکل خاص بدن هر فرد تاثیر میگذارد. دانستن اینکه بدن ما چگونه به یک برنامه ورزشی عکس العمل نشان میدهد میتواند اعتقاد به بسیاری از افسانه های بی اساس مربوط به بدن سازی و وزنه یرداری را از بین ببرد و شما را کمک کند که با واقع بینی، برنامه ای را دنبال کنید که پاسخگوی نیازهای بدن “شما” باشد. بسیاری از خانمها ورزش با وزنه را معادل عضلانی و مردانه شدن بدن میدانند.

بسیار مهم است که بدانیم بدن زنانه، به دلیل تفاوتهای هورمونی، نسبت به تمرینهای همراه با وزنه به شکل کاملا متفاوتی عکس العمل نشان میدهد. هورمون تستوسترون در شکل گیری و رشد عضلات نقش بسیار مهمی ایفا میکند و میزان بسیار پایین آن در بدن زنان، عضلات را به سوی برجسته شدن سوق نمیدهد.

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *