تاثیر نوشیدن آب از دیدگاه طب سنتی

نوشیدن آب

طب سنتی تاکید زیادی به نوشیدن آب دارد چون از دیدگاه این طب نوشیدن آب نه تنها در عملکرد ارگان های بدن تاثیر بسزایی دارد بلکه رنگ پوست را روشن و شادآب می کند.

ابتدا بهتر است بدانیم آب آشامیدنی خوب، طعمی شیرین دارد و زلال است و به سرعت از معده عبور می کند و در گوارش بهتر غذا و کنترل اشتها مۆثر است، همچنین موجب نفخ، سر و صدای شکم و احساس سنگینی در فرد نمی شود.

از آنجا که فصل پاییز از دیدگاه طب سنتی مزاج سرد و خشک دارد، بنابراین افرادی که مزاجشان سودایی یا همان سرد و خشک است در این فصل باید بیشتر مراقب حفظ رطوبت بدنشان باشند. از این رو توصیه می شود همه افراد مخصوصا افراد با مزاج سرد و خشک در این فصل مخصوصا هنگام صیح، آب ولرم بنوشند چراکه نوشیدن آب ولرم ناشتا ضربان قلب را تنظیم و اعصاب را تقویت می کند.

همچنین از دیدگاه طب سنتی زمان خاصی برای نوشیدن آب وجود ندارد، طب سنتی معتقد است بدن ما هرگاه تشنه شود خودش خبر می دهد، بنابراین بهتر است هرگاه احساس تشنگی کردیم آب بنوشیم. اما باید توجه کرد که در حین غذا خوردن و بعد از آن نوشیدن آب مجاز نیست. بهترین زمان برای نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت پس از خوردن غذا است.

نوشیدن آب قبل از هضم غذا،حرارت معده را از بین می برد و موجب اختلالات گوارشی می‌شود، پس بهتر است اجازه دهیم غذا کاملا هضم شود و سپس آب بنوشیم. نشانه هضم غذا هم احساس سبکی بالای شکم حدود یک ساعت پس از خوردن غذا است.

آب را باید حداقل در سه جرعه نوشید و میان جرعه‌ها نفس کشید. نوشیدن آب، دست‌کم از نیم ساعت قبل تا یک ساعت بعد از غذا و همچنین در بین غذا، به‌ ویژه در افراد با مزاج سرد، زیان‌آور است.

پس :

  • در فصل های خشک و سرد سال مانند تابستان و پاییز سعی کنید آب بیشتری بنوشید.
  • نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب ننوشید.
  • به محض احساس تشنگی آب بنوشید.
  • از نوشیدن آب های غیر مطمئن پرهیز کنید.
  • آب را یکباره ننوشید و حداقل در سه جرعه بنوشید.
  • نوشیدن آب ولرم ناشتا را فراموش نکنید.

شادآب بنوشیم تا زیباتر شویم

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *