برند سپنتا قاسمخانی

طراح لباس

همیشه، حتی از زمان هنرستان هم که مشغول تحصیل در رشته ى گرافیک بودم به فشن علاقه داشتم. بعد از دانشگاه فعالیت در حوزه هنرهای تجسمی را آغاز کردم، ابتدا با تصویر سازى و بعدتر با ویدئو آرت و اینستالیشن. و بین سالهاى ٨٧ تا ٩٢ چندین نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت کردم. ولی در نهایت سراغ علاقه ى دیرینه ام یعنی مد رفتم… و براى دانستن اصول اولیه ترجیح دادم تا دوره هاى آزاد طراحى مد و لباس را در مجتمع فنی تهران بگذرانم.

حین تحصیل استودیو و برند شخصی ام را در زمستان ٩۴ راه اندازى کردم و اولین کالکشن لباس هایم را در تابستان ٩۵ نمایش دادم.

سپنتا قاسمخانی هستم متولد ۱۳۶۵ و فارغ التحصیل هنرهاى تجسمی از دانشگاه علم و فرهنگ.

بین سال‌های ۸۷ تا ۹۲ بود که در حوزه‌ی هنرهای تجسمی فعالیت می‌کردم، ناگزیر از مطالعه‌ی تاریخ هنر بودم و باور داشتم که با نگاه درست به گذشته، به آینده خواهم رسید… در همین زمان بود که با تفکری آشنا شدم که تمام شیوه‌ی زندگی مریدانش را تحت تاثیر قرار می داد. از آنجا که لباس، پیش از ما به سخن گفتن بر می‌آید، این گروه نیز تصمیم گرفتند تا پیش از بیان افکارشان، به طرز پوشش خود به سخن گفتن بپردازند؛ و من، همینقدر صادقانه و عاشقانه به وادی مد پرتاب شدم…

“هیپی”ها، برایم عجیب و حیرت‌انگیز بودند: دنیایی عاری از پلیدی، روحیه‌ای معترض اما امیدوار، شاد و عجیب… آنقدر شیفته‌شان بودم که بخشی از پوشش و موسیقی مورد علاقه‌ام –گاه ناخودآگاه و گاه کاملا از سر آگاهی- به آنان شبیه و نزدیک شده بود…هیپی دهه‌ی ۶۰ میلادی، به لحظه و حال خود مییاندیشید و هرگز تصور نمیی کرد که تا ده‌ها سال بعد، الهام‌بخش طراحان مد یا آرزوی بسیاری از جوانان باشد…

امروز، یکی از این جوانان شیفته‌ی مد، با ادای دین خود به آنان، از اولین مجموعه‌ی خود رونمایی می کند، شاید کمی از این دغدغه‌هایش، در برخورد با روح آزاد هیپی‌ها، آرام گیرد.

هم لباس‌ها و هم نام نخستین مجموعه ى “سپنتا قاسمخانى” ، عاریه گرفته از شعار اصلی این گروه، Don’t Worry. Be Happy. است و از آنجایی که هر فرد، از ظن خود با مفاهیم روبه‌رو می‌شود، نام مجموعه، Don’t Worry. Be Frisky. انتخاب شد.

برای دقایقی که به جست‌و‌جوی این لباس‌هها میپردازید، به درون خود نگاه کنید…

سپنتا قاسمخانی

برای خواندن مطالب مرتبط و مقاله های بیشتر، از مجله زیبایی روبان دیدن کنید.

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *